Letošní česká jablka jsou obzvlášť kvalitní

21-10 / 2021

Sklizeň jablek začala se zpožděním. Chladnější a pomalý nástup jara se sice odrazil na množství a datu česání, na kvalitu však vliv neměl. Celkové výnosy u ovocnářů jsou v rámci ČR lehce nad průměrem. Do jaké míry ovlivní konečnou cenu počasí, ale i nadprůměrná úroda jablek v sousedních zemích?

Celková produkce jablek v ČR se očekává zhruba o 7 % vyšší než v loňském roce, kdy se načesalo asi 111 tisíc tun jablek. Letošní úrodu očekáváme sice nižší než v loňském roce, řádově o 1 000 - 2 000 tun, nicméně jablka jsou větší a jejich kvalita je na velmi vysoké úrovni,“ říká Robert Vyšata, majitel Bohemia Apple z Tuchorazi. Oproti předchozím rokům výkupní cena jablek meziročně klesla řádově o 2,50 Kč - 4,00 Kč/kg. „Vezmeme-li v potaz, že ceny energie, pohonné hmoty, obalových materiálu meziročně vzrostly o cca 30 % v některých případech i o 47 %, tak očekáváme, že tato sezóna bude pro některé producenty velmi těžká, mnohdy až likvidační,“ usuzuje Vyšata. Za pravdu mu dává i Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR a upozorňuje na nedostatek česačů a jiných sezónních pracovníků, kteří chybí řadě producentů i výrobců potravin. „Nedostatek pracovníků v zemědělství a potravinářství je dlouhodobým problémem, situaci mohou krátkodobě vyřešit pracovníci ze zahraničí, nicméně na dlouhodobé efektivní řešení stále čekáme,“ dodala Večeřová. Cena pro spotřebitele v souvislosti s probíhající sklizní ještě není ustálená. „Nakoupit jablka můžete okolo 15 Kč/kg, ale i levněji. Ve srovnání s Itálií, kde se cena pohybuje kolem 70 Kč/kg jsou české ceny velmi podhodnocené. Konečnou cenu ale určují řetězce,“ shrnuje Vyšata.

Jablko je naše tradiční ovoce, které se u nás pěstuje nejvíce. Pro českého spotřebitele to je nejoblíbenější ovoce. Zároveň je to ale druhé nejčastěji dovážené ovoce. Dovoz tvoří zhruba polovinu celkové roční spotřeby čerstvých jablek v ČR. Průměrný Čech za rok sní přes 22 kg jablek a výrobků z nich. Zahraniční dovoz zanechává obrovskou uhlíkovou stopu a některá jablka nesplňují standardy. „Podporou místních ovocnářů vlastně měníme a udržujeme krajinu žádoucím směrem. Díky tomu máme v krajině ovocné stromy, které jsou zásadní pro naši krajinu, zadržují v ní vodu, podporují biodiverzitu, jsou protierozní a ovocné sady jsou přirozeným koridorem pro mnoho užitečných živočichů. Stromy obecně dávají naší krajině rozmanitost,“ komentuje předseda Ovocnářské unie Ing. Martin Ludvík.

Udržitelnost českých sadů

Pěstování jablek není jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vstupní náklady, investice na obnovu sadů, výstavba nových skladovacích kapacit, zvyšující se nároky odběratelů vede k tomu, že velká část ovocnářů z tohoto segmentu výroby odchází, protože náklady jsou mnohdy vyšší než výnosy. Moderní intenzivní sady jsou zavlažovány, opatřeny protikroupovými sítěmi. Pěstování jablek probíhá podle vysokých standardů Global G.A.P., SISPO (Svaz pro integrované pěstování ovoce) s ohledem na životní prostředí. „Pokud nedojde k zásadní změně v oblasti financování, dotační politiky, tak se dá očekávat, že v řádu několika let dojde k výraznému poklesu domácí produkce a Česká republika bude zcela závislá na dovozu jablek ze zahraničí,“ říká Vyšata.

Jablko v pohybu

U spotřebitele může být jablko do 24 hodin od utržení v sadu, ale díky správnému uskladnění i za rok, bez změny kvality. Vše záleží na možnostech producenta. Životnost sadu se pohybuje okolo 15 -20 let. „Naše společnost sklízí denně 300 - 400 tun jablek denně.  Třídící linka je schopna za směnu vytřídit až 60 tun jablek,“ vypočítává majitel Bohemia Apple. Jablka, která neodpovídají standardu (zpravidla 5 % z celkové produkce), putují přímo do moštárny. Jde o malá nebo potlučená jablka. Zpracováním každého jablka jde tzv. o bezodpadový provoz.

Skladování je věda

Jablka mají obecně ráda chlad a vlhko. Ve skladech jsou ihned po sklizni zchlazena na jeden stupeň a následně uskladněna v plynotěsných ULO boxech (ultra low oxygen), kde tzv. hibernují při řízené atmosféře (zvýšené CO2). Zjednodušeně řečeno se ovlivňuje teplota, složení a vlhkost vzduchu. Doma se pak doporučuje skladovat jablka ve spodním regálu ledničky. 

Jak chutná jablko?

Zelené nebo červené? A jak se vyznat v odrůdách? Například odrůda Idared má sladkou, ale zároveň příjemně nakyslou chuť. Golden Delicious jsou při správném vyzrání plodů sladká a měkká, proto se doporučuje k přímé konzumaci. Oblíbenou je i poměrně nová odrůda Jonagold. Sklízí se obvykle v období října, ale může dozrávat i v období Vánoc. Ve správných podmínkách vydrží až do konce března. Hodí se zejména na odšťavnění či pečení. Odrůda jablek Gala je sladká a aromatická. Díky těmto vlastnostem jsou z ní vynikající sušené křížaly. Jablko obsahuje vitamíny A, B, C i E, kyselinu listovou a více než 30 minerálních látek. Mezi ně řadíme železo, vápník, fosfor nebo hořčík. Díky enzymům normalizují střevní mikroflóru a pomáhají trávení.

Jablek je dostatek

Jak ukazuje průběh sklizně, tuzemských jablek bude na trhu dostatek. Spotřebitelé mají možnost vybírat si z velmi kvalitní tuzemské produkce. Moderní technologie skladování zajistí, že nabídka našeho nejoblíbenějšího ovoce od lokálních pěstitelů bude zajištěna i v průběhu příštího roku. 

Kontakt pro média: Radka Nohejlová, radka.nohejlova@apriori.cz, 607 757 189


< Zpět na aktuality

Novinky - výpis všech